2016 Regatta Results

ARCHITECTS REGATTA

Place Boat Number Team
1 Sine Wave Dattner & Associates
2 7 Zaskorski & Associates
3 6 Marvel Architects
4 8 BKSK Architects
5 4 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
6 10 Cetra Ruddy
7 5 RAMSA
8 11 HOK
9 9 Grimshaw
10 12 Daniel Frisch Architecture
11 15 Hogg/Williams
12 2 Ted Moudis Associates 1
13 14 Nelligan White
14 Hoboken Blue FX Fowle
15 1 Perkins Eastman
16 3 Ted Moudis Associates 2
17 Hoboken Quest Stantec Architecture
18 13 Lawless & Mangione
19 (W) Harlem White Workshop/APD
19 (W) Harlem Red Ennead Architects

INDUSTRY PARTNERS REGATTA

Place Team
1 Affinity Building Solutions
2 LJ Duffy
3 BK Sail Bags
4 Evanson Best
5 JB&B
6 Lightbox Studios
7 EJ Electric

2015 Regatta Results

Place Team
1 Zaskorski & Notaro Architects
2 Cetra Ruddy
3 Ennead Architects
4 Murphy Burnham & Buttrick Architects
5 RAMSA 2
6 Fuller & D’Angelo
7 Turett Collaborative Architects
8 Grimshaw Architects
9 Ted Moudis Associates 2
10 BKSK Architects
11 Lawless & Mangione
12 Perkins Eastman
13 HOK
14 Rogers Marvel Architects
15 Ted Moudis Associates 1
16 Hogg/Williams
17 CWB Architects
18 RAMSA 1

2014 Regatta Results

Place Boat Number Team
1 SF Zaskorski & Notaro Architects
2 3 CWB
3 6 Allen + Killcoyne
4 14 HOK Soho
5 12 Daniel Frisch Architecture 1
6 8 Daniel Frisch Architecture 2
7 1 HOK
8 SS Perkins Eastman
9 4 BKSK Architects
10 2 AIA NYC
11 FD RAMSA 2
12 FF Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
13 10 Curtis + Ginsberg Architects
14 CO Ted Moudis Associates 2
15 YA Lawless & Mangione
16 13 Ennead Architects
17 11 Hogg/Williams
18 FC Cetra Ruddy
19 7 RAMSA 1
20 9 SOM
21 5 Ted Moudis Associates 1

 

2013 Regatta Results

Place Boat Number Team
1 SW Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
2 12 Thomas Juul-Hansen LLC
3 6 Daniel Frisch Architecture 1
4 FD Robert Young Architecture
5 3 Lawless and Mangione
6 10 Grimshaw Architects 1
7 11 Allen + Killcoyne Architects
8 8 Grimshaw Architects 2
9 FF Daniel Frisch Architecture 2
10 4 HOK
11 FC Ennead Architects
12 5 AIA NYC
13 13 Zaskorski & Notaro Architects
14 SS SOM
15 SN Robert AM Stern 2
16 C Perkins Eastman
17 1 Ted Moudis 1
18 14 Cetra Ruddy
19 YA Hogg & Williams
20 7 Robert AM Stern 1
DNS 2 Rogers Marvel Architects
DNS 9 BKSK Architects

 

2012 Regatta Results

Place Boat Number Team
1 12 Ennead Architects
2 9 Grimshaw Architects 1
3 SN BKSK Architects
4 SW Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
5 SF Daniel Frisch Architecture
6 CO Allen + Killcoyne Architects
7 13 Robert AM Stern 1
8 1 AIA
9 14 HOK
10 EC Zakorski & Notaro Architects
11 11 Grimshaw Architects 2
12 FC Robert AM Stern 2
13 SS Fairfax & Sammons Architects
14 FF Richard Meier & Partners
15 FD Ted Moudis Associates

 

2011 Regatta Results

Place Team
1 Allen + Killcoyne Architects
2 Daniel Frisch Architecture
3 William Nicholas Bodouva + Associates

 

2010 Regatta Results

Place Team
1 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
2 Allen + Killcoyne Architects
3 Swanke Hayden Connell
4 AIA
5 HOK
6 Robert AM Stern 1
7 Ted Moudis Associates
8 Daniel Frisch Architecture
9 Robert AM Stern 2
10 Fairfax & Sammons Architects

 

2009 Regatta Results

Place Team
1 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
2 Polshek Partnership 1 / Ennead Architects
3 William Nicholas Bodouva + Associates
4 Rogers Marvel Architects
5 HOK
6 AIA
7 Mancini Duffy
8 Polshek Partnership 2 / Ennead Architects
9 Swanke Hayden Connell
10 Cetra Ruddy
11 Daniel Frisch Architecture

 

2008 Regatta Results

Place Team
1 Daniel Frisch Architecture
2 BKSK Architects
3 Richter + Ratner
4 HOK
5 Gluckman Mayner Architects
6 A+I Design
7 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
8 FX Fowle
9 AIA
10 Robert AM Stern Architects 1
11 Murphy Burnham + Buttrick
12 William Nicholas Bodouva + Associates
13 Mancini Duffy
14 Ted Moudis Associates
15 Robert AM Stern Architects 2
16 Cetra Ruddy
17 Rogers Marvel
18 Swanke Hayden Connell
19 SOM

 

2007 Regatta Results

Place Team
1 HOK
2 FX Fowle
3 Allen + Killcoyne Architects
4 SOM
5 Daniel Frisch Architecture
6 BKSK Architects
7 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
8 Murphy Burnham + Buttrick
9 Ted Moudis Associates
10 Rogers Marvel Architects
11 Robert AM Stern Architects
12 AIA
13 HLW
14 Swanke Hayden Connell
15 Mancini Duffy

 

2006 Regatta Results

Place Team
1 Fuller D’Angelo/ Pei Partnership
2 SOM
3 Murphy Burnham + Buttrick
4 Pelli Clarke Pelli Architects
5 Bostwick Purcell
6 Gruzen Samton
7 FX Fowle
8 Gluckman Mayner
9 Allen + Killcoyne Architects
10 Rogers Marvel Architects
11 Swanke Hayden Connell
12 Ted Moudis Associates
13 HLW
14 Mancini Duffy
15 HOK

 

2005 Regatta Results

Place Team
1 Gluckman Mayner
2 Gruzen Samton
3 Rogers Marvel Architects
4 William Nicholas Bodouva + Associates
5 Ariel
6 SOM
7 The Office of Thierry Despont
8 Allen + Killcoyne Architects
9 Swanke Hayden Connell
10 Mancini Duffy
11 FX Fowle
12 HOK
13 HLW
14 Pelli Clarke Pelli

 

2004 Regatta Results

Place Team
1 Rogers Marvel Architects
2 FX Fowle
3 Allen + Killcoyne Architects
4 Bostwick Purcell Architects
5 SOM
6 William Nicholas Bodouva + Associates
7 HLW
8 HOK
9 Swanke Hayden Connell
10 Gruzen Samton

 

2003 Regatta Results

Place Team
1 Allen + Killcoyne Architects

 

2001 Regatta Results

Place Team
1 HLW
2 Polshek Partnership / Ennead Architects
3 Rogers Marvel Architects
4 The Phillips Group
5 Gensler
6 FX Fowle
7 Gruzen Samton
8 Swanke Hayden Connell
9 Butler Rogers Baskett Architects
10 SOM
11 Kohn Pedersen Fox
12 HOK